Back to catalog








Download the technical sheet



Request an offer
E45BF10
Compact crosshead for fluoroplastics.
Applications
Data cable
Power cable
Special shaped
Tube
Further information
Single layer
Fix / manual centring
3 Heating zones
Die adjustment
| Version | |
|---|---|
| Maximum opening of the Tip | 45 mm |
| Maximum opening of the Die | 60 mm |
| Main entry port / thread - A | 15 mm |
| Main entry port / thread - B | M45x1.5 |
| Auxiliary entry port / thread - A | |
| Auxiliary entry port / thread - B | |
| Total length | 197 mm |
| Crosshead diameter | 230 mm |
| Max. working temperature | 400°C |
| Max. working pressure | 300 bars |
| Weight | 50 kg |