Back to catalog











Download the technical sheet




Request an offer
E4HF30
Multi-layer crosshead for fluoroplastics, particularly suitable for the production of foamed cable.
Applications
Data cable
Foamed cable
Power cable
Special shaped
Tube
Further information
SFS
Single layer
Skin coloration
Striping
Fine-tuning centring
3 Heating zones
Die adjustment
| Version | |
|---|---|
| Maximum opening of the Tip | 7 mm |
| Maximum opening of the Die | 11 mm |
| Main entry port / thread - A | 10.5 mm |
| Main entry port / thread - B | M30x1.5 |
| Auxiliary entry port / thread - A | 9 mm |
| Auxiliary entry port / thread - B | M20x1.5 |
| Total length | 190 mm |
| Crosshead diameter | 150 mm |
| Max. working temperature | 400°C |
| Max. working pressure | 500 bars |
| Weight | 24 kg |