Back to catalog










Download the technical sheet




Request an offer
E4JF20
Multi-layer crosshead for fluoroplastics, particularly suitable for the production of foamed cable.
Applications
Data cable
Foamed cable
Power cable
Special shaped
Tube
Further information
Single layer
Skin coloration
Striping
Fine-tuning centring
3 Heating zones
Die adjustment
| Version | |
|---|---|
| Maximum opening of the Tip | 7 mm |
| Maximum opening of the Die | 11 mm |
| Main entry port / thread - A | 10.5 mm |
| Main entry port / thread - B | M30x1.5 |
| Auxiliary entry port / thread - A | 10 mm |
| Auxiliary entry port / thread - B | M25x1.5 |
| Total length | 136 mm |
| Crosshead diameter | 150 mm |
| Max. working temperature | 400°C |
| Max. working pressure | 500 bars |
| Weight | 14 kg |