Back to catalog








Download the technical sheet



Request an offer
E4K 4.1.0 BYPASS
Crosshead with cartridge distributor and integrated bypass function.
Applications
Data cable
Power cable
Special shaped
Tube
Further information
Single layer
Fix centring
2 Heating zones
Die adjustment
| Version | |
|---|---|
| Maximum opening of the Tip | 7 mm |
| Maximum opening of the Die | 11 mm |
| Main entry port / thread - A | 12 mm |
| Main entry port / thread - B | M40x1.5 |
| Auxiliary entry port / thread - A | |
| Auxiliary entry port / thread - B | |
| Total length | 113 mm |
| Crosshead diameter | 90 mm |
| Max. working temperature | 250°C |
| Max. working pressure | 600 bars |
| Weight | 6 kg |