Back to catalog








Download the technical sheet



Request an offer
E4K 4.1.0
Crosshead with cartridge distributor.
Applications
Data cable
Power cable
Special shaped
Tube
Further information
Single layer
Fix centring
2 Heating zones
Die adjustment
| Version | |
|---|---|
| Maximum opening of the Tip | 7 mm |
| Maximum opening of the Die | 11 mm |
| Main entry port / thread - A | 12 mm |
| Main entry port / thread - B | M40x1.5 |
| Auxiliary entry port / thread - A | |
| Auxiliary entry port / thread - B | |
| Total length | 113 mm |
| Crosshead diameter | 90 mm |
| Max. working temperature | 250°C |
| Max. working pressure | 600 bars |
| Weight | 4 kg |