Back to catalog







Download the technical sheet
Request an offer
E100LF10
Longitudinal crosshead for fluoroplastics.
Applications
Tube
Further information
Single layer
Manual centring
4 Heating zones
| Version | |
|---|---|
| Maximum opening of the Tip | |
| Maximum opening of the Die | 100 mm |
| Main entry port / thread - A | 45 mm |
| Main entry port / thread - B | M65x2 |
| Auxiliary entry port / thread - A | |
| Auxiliary entry port / thread - B | |
| Total length | 470 mm |
| Crosshead diameter | 250 mm |
| Max. working temperature | 400°C |
| Max. working pressure | 400 bars |
| Weight | 186 kg |